Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ110V
ERJ-6GEYJ110V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ110V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ110V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ110V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ110V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ110V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ110V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ110V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ110V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ110V
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
LED T-3MM 635NM RED DIFF PCB datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HR10A PLUG 4POS MALE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS .100 30AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POWER CORD 12A 2.5M datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V INT-A-PAK datasheet.pdf