Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ120V
ERJ-6GEYJ120V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ120V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ120V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ120V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ120V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ120V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ120V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ120V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ120V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ120V
CONVERTER DC/DC 3.3V 600MA 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO TNC PLUG datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 50OHM 200CM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf