Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ185V
ERJ-6GEYJ185V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ185V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ185V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ185V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ185V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ185V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ185V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ185V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ185V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ185V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ185V
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RF RMS DETECTOR 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf