Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ275V
ERJ-6GEYJ275V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ275V
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ275V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ275V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ275V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ275V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ275V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ275V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ275V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ275V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ275V
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 WHT 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf