Panasonic Electronic Components ERJ-6GEYJ472V
ERJ-6GEYJ472V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6GEYJ472V
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6GEYJ472V.pdf
Availability of ERJ-6GEYJ472V
QUANTITY
ERJ-6GEYJ472V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6GEYJ472V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6GEYJ472V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6GEYJ472V
Related LinksERJ-6G, ERJ-6GEYJ472V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6GEYJ472V Details Description
Related parts for ERJ-6GEYJ472V
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 12POS datasheet.pdf