Panasonic Electronic Components ERJ-6RQFR82V
ERJ-6RQFR82V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6RQFR82V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6RQFR82V.pdf
Availability of ERJ-6RQFR82V
QUANTITY
ERJ-6RQFR82V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6RQFR82V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6RQFR82V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6RQFR82V
Related LinksERJ-6R, ERJ-6RQFR82V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6RQFR82V Details Description
Related parts for ERJ-6RQFR82V
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 400MA 748 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY MINI CT 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 17.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.5"L X 4.5"W datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf