Panasonic Electronic Components ERJ-8BQF9R1V
ERJ-8BQF9R1V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BQF9R1V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BQF9R1V.pdf
Availability of ERJ-8BQF9R1V
QUANTITY
ERJ-8BQF9R1V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BQF9R1V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BQF9R1V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BQF9R1V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BQF9R1V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BQF9R1V Details Description
Related parts for ERJ-8BQF9R1V
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 3.0A datasheet.pdf
TERM PROG 5 MONO ETN USB BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOCKET HOUSING ISO datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf