Panasonic Electronic Components ERJ-8BQJR68V
ERJ-8BQJR68V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BQJR68V
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BQJR68V.pdf
Availability of ERJ-8BQJR68V
QUANTITY
ERJ-8BQJR68V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BQJR68V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BQJR68V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BQJR68V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BQJR68V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BQJR68V Details Description
Related parts for ERJ-8BQJR68V
POT 25K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 320MW SOD323 datasheet.pdf
INDUCTIVE SENSOR M12 4MM PNP NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
25.4MM X 34.93MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLUE .38" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf