Panasonic Electronic Components ERJ-8BWJR043V
ERJ-8BWJR043V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BWJR043V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.043 OHM 5% 1W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BWJR043V.pdf
Availability of ERJ-8BWJR043V
QUANTITY
ERJ-8BWJR043V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BWJR043V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BWJR043V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.043
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BWJR043V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BWJR043V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BWJR043V Details Description
Related parts for ERJ-8BWJR043V
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 6.3V NP0 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR 35A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
SYNJET ZFLOW 87 LEVEL SELECT 5V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM TH datasheet.pdf