Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF1960V
ERJ-8ENF1960V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF1960V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF1960V.pdf
Availability of ERJ-8ENF1960V
QUANTITY
ERJ-8ENF1960V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF1960V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF1960V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF1960V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF1960V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF1960V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF1960V
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS SOCKET datasheet.pdf