Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF26R7V
ERJ-8ENF26R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF26R7V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF26R7V.pdf
Availability of ERJ-8ENF26R7V
QUANTITY
ERJ-8ENF26R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF26R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF26R7V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF26R7V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF26R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF26R7V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF26R7V
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 9.2A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK FLYBCK INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SOT89-3 datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL RZR FLSH 5.12" datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 120VAC datasheet.pdf
MICRO 15C P 72" YEL JACKP datasheet.pdf
OSC XO 33.25MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf