Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF4120V
ERJ-8ENF4120V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF4120V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF4120V.pdf
Availability of ERJ-8ENF4120V
QUANTITY
ERJ-8ENF4120V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF4120V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF4120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF4120V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF4120V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF4120V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF4120V
HOOK&LOOP TAKTY .75" 50# GRY 18" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A ISOWATT datasheet.pdf
RECEIVER RF 900MHZ 8-CHANNEL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 780 MOHM TH datasheet.pdf
RECEIVER ONLY FOR THROUGH BEAM datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf