Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF42R2V
ERJ-8ENF42R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF42R2V
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF42R2V.pdf
Availability of ERJ-8ENF42R2V
QUANTITY
ERJ-8ENF42R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF42R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF42R2V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF42R2V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF42R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF42R2V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF42R2V
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 39K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 210MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT X8 25NS 44TSOP datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F K datasheet.pdf
XFMR FLYBACK EP13 SM datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE SCREW 400A datasheet.pdf