Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF53R6V
ERJ-8ENF53R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF53R6V
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF53R6V.pdf
Availability of ERJ-8ENF53R6V
QUANTITY
ERJ-8ENF53R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF53R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF53R6V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF53R6V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF53R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF53R6V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF53R6V
FAN BLWR CENT 314X292MM 115VAC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 28.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO-204AE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIRECT RING 50MM 30DEG BLUE datasheet.pdf