Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF6652V
ERJ-8ENF6652V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF6652V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF6652V.pdf
Availability of ERJ-8ENF6652V
QUANTITY
ERJ-8ENF6652V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF6652V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF6652V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF6652V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF6652V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF6652V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF6652V
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 14.23"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 57POS SKT datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 34POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf