Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF6812V
ERJ-8ENF6812V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF6812V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF6812V.pdf
Availability of ERJ-8ENF6812V
QUANTITY
ERJ-8ENF6812V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF6812V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF6812V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF6812V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF6812V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF6812V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF6812V
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
PASS PROBE 10:1 500MHZ 10M OHMS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
MOD DIODE MAP COMPRESSED datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf