Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF8252V
ERJ-8ENF8252V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF8252V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF8252V.pdf
Availability of ERJ-8ENF8252V
QUANTITY
ERJ-8ENF8252V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF8252V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF8252V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF8252V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF8252V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF8252V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF8252V
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 1.8A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf