Panasonic Electronic Components ERJ-8GEYJ6R2V
ERJ-8GEYJ6R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8GEYJ6R2V
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8GEYJ6R2V.pdf
Availability of ERJ-8GEYJ6R2V
QUANTITY
ERJ-8GEYJ6R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8GEYJ6R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8GEYJ6R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8GEYJ6R2V
Related LinksERJ-8G, ERJ-8GEYJ6R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8GEYJ6R2V Details Description
Related parts for ERJ-8GEYJ6R2V
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 1310NM datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-2040 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.85A 76.8 MOHM datasheet.pdf