Panasonic Electronic Components ERJ-8RQFR82V
ERJ-8RQFR82V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8RQFR82V
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8RQFR82V.pdf
Availability of ERJ-8RQFR82V
QUANTITY
ERJ-8RQFR82V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8RQFR82V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8RQFR82V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8RQFR82V
Related LinksERJ-8R, ERJ-8RQFR82V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8RQFR82V Details Description
Related parts for ERJ-8RQFR82V
CARD EDGE CONN 26POS W/O FLANGE datasheet.pdf