Panasonic Electronic Components ERJ-8RQJ4R7V
ERJ-8RQJ4R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8RQJ4R7V
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8RQJ4R7V.pdf
Availability of ERJ-8RQJ4R7V
QUANTITY
ERJ-8RQJ4R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8RQJ4R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8RQJ4R7V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8RQJ4R7V
Related LinksERJ-8R, ERJ-8RQJ4R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8RQJ4R7V Details Description
Related parts for ERJ-8RQJ4R7V
KWIK STRAP BLACK 1" X 5YARDS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS IDC STR T/H AU datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf