Panasonic Electronic Components ERJ-A1AJ103U
ERJ-A1AJ103U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1AJ103U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1AJ103U.pdf
Availability of ERJ-A1AJ103U
QUANTITY
ERJ-A1AJ103U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1AJ103U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1AJ103U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-A1AJ103U
Related LinksERJ-A1, ERJ-A1AJ103U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-A1AJ103U Details Description
Related parts for ERJ-A1AJ103U
CONN UHF PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065N/H2788TR 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 133MHZ CL2 90BGA datasheet.pdf