Panasonic Electronic Components ERJ-A1AJ150U
ERJ-A1AJ150U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1AJ150U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1AJ150U.pdf
Availability of ERJ-A1AJ150U
QUANTITY
ERJ-A1AJ150U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1AJ150U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1AJ150U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-A1AJ150U
Related LinksERJ-A1, ERJ-A1AJ150U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-A1AJ150U Details Description
Related parts for ERJ-A1AJ150U
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 25A 200V WIRE LEADS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X12 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 3.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf