Panasonic Electronic Components ERJ-A1AJ620U
ERJ-A1AJ620U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1AJ620U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1AJ620U.pdf
Availability of ERJ-A1AJ620U
QUANTITY
ERJ-A1AJ620U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1AJ620U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1AJ620U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-A1AJ620U
Related LinksERJ-A1, ERJ-A1AJ620U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-A1AJ620U Details Description
Related parts for ERJ-A1AJ620U
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PROX 16CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf