Panasonic Electronic Components ERJ-A1BJ1R1U
ERJ-A1BJ1R1U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1BJ1R1U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1BJ1R1U.pdf
Availability of ERJ-A1BJ1R1U
QUANTITY
ERJ-A1BJ1R1U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1BJ1R1U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1BJ1R1U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-A1BJ1R1U
Related LinksERJ-A1, ERJ-A1BJ1R1U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-A1BJ1R1U Details Description
Related parts for ERJ-A1BJ1R1U
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X WM WHT 3100K 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 49POS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD 38KHZ-E5 datasheet.pdf
COLLET FGG.3B. - 6.2MM DIA datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC COMPARATOR RR 1.1V 14TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf