Panasonic Electronic Components ERJ-A1BJ1R8U
ERJ-A1BJ1R8U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-A1BJ1R8U
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1.33W 2512
Datasheet Download
ERJ-A1BJ1R8U.pdf
Availability of ERJ-A1BJ1R8U
QUANTITY
ERJ-A1BJ1R8U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-A1BJ1R8U
Internal Part NumberEIS-ERJ-A1BJ1R8U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)1.33W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225 Convex
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-A1BJ1R8U
Related LinksERJ-A1, ERJ-A1BJ1R8U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-A1BJ1R8U Details Description
Related parts for ERJ-A1BJ1R8U
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf