Panasonic Electronic Components ERJ-B1AJ122U
ERJ-B1AJ122U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1AJ122U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1AJ122U.pdf
Availability of ERJ-B1AJ122U
QUANTITY
ERJ-B1AJ122U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1AJ122U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1AJ122U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1AJ122U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1AJ122U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1AJ122U Details Description
Related parts for ERJ-B1AJ122U
DIODE ZENER 30V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB 40QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf