Panasonic Electronic Components ERJ-B1AJ200U
ERJ-B1AJ200U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1AJ200U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1AJ200U.pdf
Availability of ERJ-B1AJ200U
QUANTITY
ERJ-B1AJ200U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1AJ200U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1AJ200U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)