Panasonic Electronic Components ERJ-B1AJ561U
ERJ-B1AJ561U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1AJ561U
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1AJ561U.pdf
Availability of ERJ-B1AJ561U
QUANTITY
ERJ-B1AJ561U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1AJ561U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1AJ561U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1AJ561U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1AJ561U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1AJ561U Details Description
Related parts for ERJ-B1AJ561U
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT-143 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 24V datasheet.pdf
RELAY TERMINAL COVERS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 28POS datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf