Panasonic Electronic Components ERJ-B1BJ1R1U
ERJ-B1BJ1R1U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1BJ1R1U
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1BJ1R1U.pdf
Availability of ERJ-B1BJ1R1U
QUANTITY
ERJ-B1BJ1R1U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1BJ1R1U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1BJ1R1U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1BJ1R1U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1BJ1R1U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1BJ1R1U Details Description
Related parts for ERJ-B1BJ1R1U
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.201X1.732" COVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf