Panasonic Electronic Components ERJ-B1CFR062U
ERJ-B1CFR062U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1CFR062U
Brief Description
RES SMD 0.062 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B1CFR062U.pdf
Availability of ERJ-B1CFR062U
QUANTITY
ERJ-B1CFR062U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1CFR062U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1CFR062U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.062
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1CFR062U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1CFR062U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1CFR062U Details Description
Related parts for ERJ-B1CFR062U
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
REGULTR 2.5V 3A SYNC 14XL VERT datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2048X9 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf