Panasonic Electronic Components ERJ-B1CJR015U
ERJ-B1CJR015U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1CJR015U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1CJR015U.pdf
Availability of ERJ-B1CJR015U
QUANTITY
ERJ-B1CJR015U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1CJR015U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1CJR015U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1CJR015U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1CJR015U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1CJR015U Details Description
Related parts for ERJ-B1CJR015U
SIDAC HI SURGE 75V 1000A DO214 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC50H/AE50G/HPL50H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.7KV 50A WAFER datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf