Panasonic Electronic Components ERJ-B1CJR051U
ERJ-B1CJR051U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1CJR051U
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B1CJR051U.pdf
Availability of ERJ-B1CJR051U
QUANTITY
ERJ-B1CJR051U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1CJR051U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1CJR051U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1CJR051U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1CJR051U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1CJR051U Details Description
Related parts for ERJ-B1CJR051U
BOX JUNCTION 2GANG PWR RATED LGY datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 GREEN 7' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf