Panasonic Electronic Components ERJ-B2AJ270V
ERJ-B2AJ270V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2AJ270V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2AJ270V.pdf
Availability of ERJ-B2AJ270V
QUANTITY
ERJ-B2AJ270V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2AJ270V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2AJ270V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2AJ270V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2AJ270V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2AJ270V Details Description
Related parts for ERJ-B2AJ270V
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf