Panasonic Electronic Components ERJ-B2AJ303V
ERJ-B2AJ303V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2AJ303V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2AJ303V.pdf
Availability of ERJ-B2AJ303V
QUANTITY
ERJ-B2AJ303V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2AJ303V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2AJ303V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2AJ303V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2AJ303V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2AJ303V Details Description
Related parts for ERJ-B2AJ303V
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
SUPPORT PILLARS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VDC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 6KPA STD DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf