Panasonic Electronic Components ERJ-B2CJR16V
ERJ-B2CJR16V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B2CJR16V
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B2CJR16V.pdf
Availability of ERJ-B2CJR16V
QUANTITY
ERJ-B2CJR16V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B2CJR16V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B2CJR16V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B2CJR16V
Related LinksERJ-B2, ERJ-B2CJR16V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B2CJR16V Details Description
Related parts for ERJ-B2CJR16V
FIXED IND 2.2H 50MA 305 OHM CHAS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 1005 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 4POS 5.08MM GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf
ASSY RECT 100A 1KV FAST REC datasheet.pdf