Panasonic Electronic Components ERJ-B3BF1R2V
ERJ-B3BF1R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B3BF1R2V
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1/3W 0805 WIDE
Datasheet Download
ERJ-B3BF1R2V.pdf
Availability of ERJ-B3BF1R2V
QUANTITY
ERJ-B3BF1R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B3BF1R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-B3BF1R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0508
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B3BF1R2V
Related LinksERJ-B3, ERJ-B3BF1R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B3BF1R2V Details Description
Related parts for ERJ-B3BF1R2V
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf