Panasonic Electronic Components ERJ-P03D8873V
ERJ-P03D8873V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P03D8873V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887K OHM 0.5% 1/5W 0603
Datasheet Download
ERJ-P03D8873V.pdf
Availability of ERJ-P03D8873V
QUANTITY
ERJ-P03D8873V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P03D8873V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P03D8873V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P03D8873V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P03D8873V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P03D8873V Details Description
Related parts for ERJ-P03D8873V
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf