Panasonic Electronic Components ERJ-P03J2R2V
ERJ-P03J2R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P03J2R2V
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/5W 0603
Datasheet Download
ERJ-P03J2R2V.pdf
Availability of ERJ-P03J2R2V
QUANTITY
ERJ-P03J2R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P03J2R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P03J2R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-150/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P03J2R2V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P03J2R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P03J2R2V Details Description
Related parts for ERJ-P03J2R2V
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONV DC-DC 5W 12VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf