Panasonic Electronic Components ERJ-P06D3900V
ERJ-P06D3900V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06D3900V
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06D3900V.pdf
Availability of ERJ-P06D3900V
QUANTITY
ERJ-P06D3900V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06D3900V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06D3900V
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06D3900V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06D3900V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06D3900V Details Description
Related parts for ERJ-P06D3900V
IC ESCC 44PLCC datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf