Panasonic Electronic Components ERJ-P06F1212V
ERJ-P06F1212V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06F1212V
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06F1212V.pdf
Availability of ERJ-P06F1212V
QUANTITY
ERJ-P06F1212V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06F1212V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06F1212V
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06F1212V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06F1212V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06F1212V Details Description
Related parts for ERJ-P06F1212V
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 1GBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8-CHANNEL 20-SSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 75mA Backlight, Signage 40-QFN (6x6) datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 2000 OHM 500MA 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247 datasheet.pdf