Panasonic Electronic Components ERJ-P06J223V
ERJ-P06J223V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J223V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J223V.pdf
Availability of ERJ-P06J223V
QUANTITY
ERJ-P06J223V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J223V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J223V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J223V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J223V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J223V Details Description
Related parts for ERJ-P06J223V
BOX ABS BLK 4.06"L X2.19"W 10PC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 0.23MA 2.25 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 8P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf