Panasonic Electronic Components ERJ-P06J243V
ERJ-P06J243V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J243V
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J243V.pdf
Availability of ERJ-P06J243V
QUANTITY
ERJ-P06J243V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J243V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J243V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J243V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J243V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J243V Details Description
Related parts for ERJ-P06J243V
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS 4-CLCC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CHOKE DIGITAL BROADCOM 20UH SMD datasheet.pdf
ROPE TENSION KIT HARDWARE ONLY datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 105POS .050 THRUHL datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN PLUG datasheet.pdf
10UF 350V 10X12,5 datasheet.pdf