Panasonic Electronic Components ERJ-P06J244V
ERJ-P06J244V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J244V
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J244V.pdf
Availability of ERJ-P06J244V
QUANTITY
ERJ-P06J244V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J244V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J244V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J244V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J244V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J244V Details Description
Related parts for ERJ-P06J244V
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16-DIP datasheet.pdf
UPGRADE FS2003 ATMEL AT91SAM7 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 52TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 160UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
1000UF 16V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf