Panasonic Electronic Components ERJ-P06J300V
ERJ-P06J300V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J300V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J300V.pdf
Availability of ERJ-P06J300V
QUANTITY
ERJ-P06J300V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J300V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J300V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J300V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J300V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J300V Details Description
Related parts for ERJ-P06J300V
IDC CABLE - MPD14K/MC14G/MPD14K datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD COILED BLACK BANANA 12' datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8SOIC datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A AUTO LINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
55A FLAT CONDUCTOR CA datasheet.pdf