Panasonic Electronic Components ERJ-P06J560V
ERJ-P06J560V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J560V
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J560V.pdf
Availability of ERJ-P06J560V
QUANTITY
ERJ-P06J560V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J560V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J560V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J560V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J560V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J560V Details Description
Related parts for ERJ-P06J560V
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
RECEIVER XM SATELLITE 44TQFN datasheet.pdf
DIGITAL I/O MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP GW datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
VHDM RAM STIFFENER REMOVAL TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf