Panasonic Electronic Components ERJ-P08J131V
ERJ-P08J131V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J131V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J131V.pdf
Availability of ERJ-P08J131V
QUANTITY
ERJ-P08J131V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J131V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J131V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J131V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J131V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J131V Details Description
Related parts for ERJ-P08J131V
CONN HEADER 2POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC XLATOR PECL-TTL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR .156 TIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
PUMP RELAY 16A CTS 240VAC datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/10 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf