Panasonic Electronic Components ERJ-P08J131V
ERJ-P08J131V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J131V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J131V.pdf
Availability of ERJ-P08J131V
QUANTITY
ERJ-P08J131V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J131V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J131V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J131V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J131V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J131V Details Description
Related parts for ERJ-P08J131V
PATCHCORD SCKT-STKG BANA PLG RED datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 622.08MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
1837 B15 1837B15 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8-TSON datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf