Panasonic Electronic Components ERJ-P08J151V
ERJ-P08J151V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J151V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J151V.pdf
Availability of ERJ-P08J151V
QUANTITY
ERJ-P08J151V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J151V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J151V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J151V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J151V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J151V Details Description
Related parts for ERJ-P08J151V
TRANS PNP 100V 5A D-PAK datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 180MA 60V RADIAL datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ANT OMNIDIR WIDE 6DBI SMA FEM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V datasheet.pdf