Panasonic Electronic Components ERJ-P08J163V
ERJ-P08J163V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J163V
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J163V.pdf
Availability of ERJ-P08J163V
QUANTITY
ERJ-P08J163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J163V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J163V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J163V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J163V Details Description
Related parts for ERJ-P08J163V
CAP PUSHBUTTON SQ RED/RED LED datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 47 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CABLE DVR DUAL DGTL 16-TSSOP datasheet.pdf
BT SERIAL PORT MODULE JST U.FL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN FFC FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf