Panasonic Electronic Components ERJ-P08J183V
ERJ-P08J183V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P08J183V
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 2/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-P08J183V.pdf
Availability of ERJ-P08J183V
QUANTITY
ERJ-P08J183V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P08J183V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P08J183V
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P08J183V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P08J183V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P08J183V Details Description
Related parts for ERJ-P08J183V
IC VREF SERIES 1.247V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT MACHXO datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ADC DATA CAPTURE CARD PIPELINE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf